TAKNET - آلودگی هوا و تاثیر آن بر کیفیت زندگی

آلودگی هوا و تاثیر آن بر کیفیت زندگی

چکیده
آلودگی هوا یکی از مضراتی‌ست که زندگی انسان‌ها، طبیعت و تمامی موجودات زنده را به خطر انداخته است. آلودگی هوا از معضلاتی‌ست که همیشه سلامتی انسان را تهدید می‌کند، از انسان‌های گذشته که در غارها زندگی می‌کردند و بر اثر آتشی که می‌افروختند و با دود حاصل از آن آلودگی ایجاد می‌نمودند تا امروز که بر اثر افزایش جمعیت در شهرها آلودگی هوا زیادتر شده، بر اساس آلودگی هوا دانشمندان به تحقیق در مورد آن پرداخته‌اند. انگلستان پادشاه ادوارد اول سوزاندن زغال سنگ را در زمان سلطنتش ممنوع می‌کند. و به وسیله جان‌اولین کتابی که دو مورد ناراحتی که ناشی از آلودگی هوا می‌شود می‌نویسید و راه‌ حل‌های پیشنهاد می‌کند این پیشنهاد عبارتند از این که صنایع به خارج شهر منتقل شود و ایجاد کمربند سبز در اطراف شهرها تا از آلودگی هوا جلوگیری شود ولی تا به حال اجرا نشده است. و همچنین از آلودگی هوا مهندسین تعریفی مشترک کردند که آلودگی هوا عبارت است از وجود یک یا چند آلوده کننده مانند گرد و غبار و فیوم‌ها، گازها، میست، بو، بخارات در هوا آزاد با کمیت‌ها، که برای زندگی انسان، گیاهان یا زندگی حیوانات خطرناک می‌باشد. برای آلودگی هوا استانداردهایی وجود دارد که استانداردهای آلودگی هوا تحت تأثیر غلظت و مدت زمان تماس می‌باشد که مثلاً با غلظت بالای این آلاینده در مدت زمان کم، اثر نامطلوبی ایجاد می‌کند در حالی که با غلظت کم و زمان طولانی دستگاه تنفس را دچار مشکل می‌سازد و منجر به عوارضی مانند سرگیجه و تهوع می‌شود. استانداردهای آلودگی هوا به استانداردهای اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود. در استانداردهای اولیه سطح غلظت آلاینده‌ها بیش از یک بار در طی یک سال نقص می‌شود و در استانداردها ثانویه به گونه‌ای دیگر وضع می‌شوند که باعث حفاظت بهداشت عمومی مثل ساختمان‌ها، مزارع و حیوانات علاوه بر سلامتی افراد جامعه می‌شود که این استانداردها توسط سازمان بهداشت جهانی وضع شده است. آلودگی هوا دارای انواع می‌باشد که شامل ذرات معلق به صورت ماده پراکنده که به شکل جامد و مایع از یک ملکول بزرگ و کوچک می‌باشد گفته می‌شود که منشاء آن از دود، میست فیوم و غیره می‌باشد. بزرگ‌ترین ذرات آن
TPS و کوچک‌ترین آن 10 میکرن است که PMI نامیده می‌شود.
ذرات کوچک‌تر از 10 میکرون به قسمت تحتانی ریه آسیب می‌رساند و وارد جریان خون می‌شود.
بنابراین اثرات این ذرات طی تحقیقاتی که صورت گرفته باعث عفونت دستگاه فوقانی و تحتانی ریه شده و هر دو با افزایش غلظت آلودگی هوا و ذرات معلق و
SO2 رابطه معنی داری دارند.
ماده دیگر به نام
‍CFC می‌باشد که مصرف گوناگونی دارند و تقریباً غیر سمی‌ست. و به راحتی تجریه نمی‌شوند و به خاطر پایداری این ماده تا 150 سال باقی می‌ماند که تحت تأثیر تشعشعات ماورای بنفش خورشید شکسته شده و یک عنصر شیمیایی به نام کلر آزاد می‌کند.
یکی دیگر از آلوده کنند‌ه‌های هوا گاز‌های گلخانه‌ای می‌باشد که از منابع آلوده کننده مثل صنایع و کارخانجات، وسایل نقلیه موتوری، آتش سوزی و سوزاندن زباله‌ها در فضا پراکنده می‌شوند.
یکی دیگر از عوامل آلوده کننده هوا اپنورژن یا وارونگی نام دارد و در شهرهای بزرگ که آلودگی هوا زیادتر است خود را نشان می‌دهد و علائمی مانند سوزش چشم و گلو درد، سر درد و بیمارهای تنفسی و قلبی از اثرات این پدیده می‌باشد. اپن پدیده بر اثر زلزله در بعضی شهرها پدیده می‌آید و مردم آن ناحیه را مورد تهدید قرار می‌دهد و خطرناک‌ترین عامل در آلودگی هوا می‌باشد. اپنورژن به صورت لایه مایع با غلظت در سطح لایه بالا به صورت سرد انباشته و لایه پایین هوای گرم افزایش می‌یابد و باعث آلودگی هوا می‌شود. در پاییز بیشتر از فصل‌های دیگر آلودگی هوا ایجاد می‌کند. یکی دیگر از آلوده کننده‌های هوا باران می‌باشد که تصور مردم این است که بارش باران هوای تمیز و پاکی را ایجاد می‌کند ولی بر عکس باران در کاهش منوکسیدکربن نقش ندارد زیرا قابلیت حل شدن در آب ندارد و ایجاد عوارضی می‌کند. بنابراین بر روی دریاچه و جنگل‌ها اثرات بدی دارد و باعث آلودگی ماهی‌ها و از بین رفتن مزارع و حتی آثار تاریخی می‌شود بر اثر همین باران‌های اسیدی که صورت می‌گیرد، پیامد‌ و اثرات غیر قابل جبران به جا می‌‌ماند. آلودگی هوا می‌تواند روی کروموزوم‌های جنسی انسان اثر بگذارد که این آلودگی بر روی جنسیت مثل پسر یا دختر بی‌تأثیر نمی‌باشد. دانشمندان مطالعاتی که انجام دادند بر روی نوزادان پسر اثر بیشتر دارد. و یا آلودگی هوا بر روی جنین درون رحم مادر اثر گذشته و عوارضی برای جنین ایجاد می‌کند. یکی از اثرات آلودگی هوا تأثیر بر روی لایه اوزون می‌باشد که باعث حفره‌ای بزرگ در لایه اوزن شده است و فعل و انفعالات شیمیایی را تولید کرده که بر روی سلامتی انسان و موجودات خاکی اثر گذاشته است.
ما می‌دانیم که طبیعت همواره می‌تواند خود را بازسازی کند و مواد در طبیعت دارای چرخه هستند. در طبیعت تولید کننده‌ها و مصرف کننده‌ها به حالت توازن قرار دارند. اما برقرار ماندن این توازن معمولاً تا زمانی ادامه می‌یابد که انسان به زنجیره‌ها وارد نشود. انسان برای ادامه‌ی زندگی و تأمین رفاه مادی در این کره‌ی خاکی ناگزیر به استفاده از منابعی است که طبیعت به رایگان در اختیار او گذاشته است. پیدایش ابزار و استفاده از آتش برای همیشه توازن میان انسان و طبیعت را بر هم زد. آتشی که مردم در گذشته می‌افروختند هوا را پر از دود می‌کرد. با افزایش جمعیت و گسترش منابع استفاده از زغال سنگ برای گرم کردن خانه‌ها و تولید برق در نیروگاه و استفاده از خودروها گسترش یافته از این طریق افزون بر دوده و دودگاز گوگرد دی اکسید نیز به اندازه‌ی زیاد به هوا راه یافته است و همچنین توقع استاندارد بالای زندگی با حداقل قیمت و بدون توجه به محیط زیست و به خصوص توسعه‌ی صنایع برای تهیه‌ی محصولات جدید هم با هم جمع شده‌اند و باعث افزایش غلظت آلودگی در حد خطرناک و قابل توجه گردیده‌اند.

 

 

+ نوشته شده در Fri 11 Jun 2010ساعت 23 توسط تک نت |